۴۲۱۸۳۰۰۰ - ۰۲۱

ویپ چیست؟

 

Voice Over Internet Protocol ""  که به صورت مخفف  وُیپ (Voip) نامیده می شود ، امکان استفاده از اینترنت به منظور مکالمات تلفنی  ( انتقال صدا بر روی بستر شبکه ) را فراهم می نماید.
ویپ یک تکنولوژی نوین با مزایای برجسته نسبت به سیستم تلفنی آنالوگ قدیمی و یا سیستم های دیجیتال نسل قدیم می باشد.
فناوری ویپ صدای آنالوگ را که بر روی امواج الکتریکی و سیم مسی انتقال می یابد را به صفر و یک تبدیل می کند و به صورت دیجیتال بر روی بستر شبکه منتقل می نماید.
در اصل هنگام صحبت با گوشی تلفن ویپ صدا از طریق میکروفن گوشی به امواج الکتریکی تبدیل شده ،سپس توسط گوشی تلفن ویپ به صورت دیجیتال (صفر و یک) تبدیل می شود . این اطلاعات دیجیتال در شبکه به سرور ویپ یا سانترال تحت شبکه ارسال می شود. سانترال ویپ پس از تشخیص مقصد، اطلاعات را به گوشی ویپ مقصد یا گیتوی) Getway  (ویپ که به خطوط شهری متصل است ارسال می کند. در نهایت ، در مقصد گیتوی یا گوشی ویپ اطلاعات دیجیتال را مجددا به امواج الکتریکی تبدیل می کنند و دوباره تبدیل به صدای آنالوگ می شود.
 

 برخی اجزا که در شبکه ویپ استفاده می شوند عبارت است از:

 

1.سانترال ویپ یا سرور ویپ:

سانترال های IP ، کار مدیریت سیستم تلفنی ویپ را بر عهده دارند و تمام عملیات سیستم تلفنی ویپ از جمله تلفن های ویپ ،گیتوی های ویپ را کنترل می نمایند . سانترال های ویپ قیمتی نزدیک به سانترال های سنتی دارند ولی از نظر امکانات، نسبت به مرکز تلفن های سنتی برترند. سانترال های ویپ یا سرور های ویپ حتی از نظر پیاده سازی و استفاده هم از سانترال های معمولی بهتر هستند. مرکز تلفن های سنتی مستلزم کابل کشی تلفن هستند در حالی که مرکز تلفن های ویپ یا سرور های ویپ از همان کابل های شبکه برای اتصال تلفن ها استفاده می کنند.
سانترال یا مرکز تلفن ویپ با نام(Private Branch Exchange)    IP PBX نیز شناخته می شود.
 

2. IP phone یا تلفن ویپ:

تلفن های ویپ یکی از اجزای اصلی سیستم ویپ محسوب می شوند که جایگزین تلفن های آنالوگ قدیمی شده اند و وظیفه اصلی آن ها تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال (صفر و یک) و ارسال آن بر روی بستر شبکه می باشد. این IP phone ها بر خلاف تلفن های آنالوگ که به یک زوج سیم مسی متصل می شدند به کابل شبکه وصل می شوند و توسط همین کابل شبکه به سوئیچ شبکه  متصل می گردند.

تلفن های ویپ انواع مختلفی دارند:
 • تلفن های رو میزی سیم دار یا Corded IP phone
 • تلفن های بی سیم یا Wireless  که به صورت سیار و قابل حمل می باشند.
 • تلفن های کنفرانس که روی میز کنفرانس قرار می گیرند و امکان مکالمه چندین نفر با یک نقطه یا یک فرد دیگر را فراهم می نمایند.
 • تلفن های تصویری که این گوشی ها دارای LCD  و دوربین می باشند و قابلیت تماس تصویری دارند.
 • تلفن های نرم افزاری یا Softphone یک نرم افزار برای برقراری تماس بر بستر اینترنت می باشند. سافت فون از سیستم کامپیوتر شما به عنوان سخت افزار یا همان تلفن و از اینترنت سیستم شما برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می کند. تلفن های نرم افزاری یکی دیگر از روش های استفاده از سیستم ویپ می باشند که همین تلفن های معمولی را شبیه سازی می کنند و حتی قابل استفاده روی گوشی های همراه (Smartphone) شما نیز می باشند.
 

تلفن کنفرانس تلفن ویپ تلفن بی سیم تلفن دوربین دار

3.گیتوی (Getway) ویپ:

گیتوی های ویپ عملیات ترجمه آنالوگ به IP و IP به آنالوگ را انجام می دهند و رابطی بین شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی ویپ می باشند. در اصل گیتوی های ویپ نقش رابطِ تبدیل سیگنال های آنالوگ به پکت های دیتا را بازی می کنند تا بتوانند آن ها را از طریق شبکه انتقال دهند.
گیتوی ویپ، ارسال صوت از طریق تلفن شهری را به سیگنال صوتی و صدای آنالوگ را به دیجیتال(صفر و یک) تبدیل نموده و بعد از فشرده سازی آن را به جریان پکت تبدیل می نماید و در آخر در شبکه IP ارسال می کند. در حالت ارسال پیام دیجیتال به تلفن شهری  گیتوی ویپ جریان حالت فشرده صوتی را خارج کرده و به تلفن شهری وارد می کند تا قابل شنیده شدن شود. و شبکه محلی (LAN) که اجزای سانترال ویپ و یا سرور ویپ را به هم متصل می نماید.


 

از مزایای سیستم ویپ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فناوری سیستم ویپ نسبت به مراکز تلفن سنتی انعطاف پذیری بالاتری دارند.
 
 • هزینه کمتر برای راه اندازی سیستم ویپ :

سیستم ویپ بدون کابل کشی اضافه راه اندازی می شود .سازمان‌هایی که دارای شبکه می‌باشند، برای راه اندازی ویپ طبیعتاً نیازی به کابل کشی در سازمان خود ندارند و می‌توانند سیستم ویپ را در شبکه فعلی سازمانی خود راه اندازی نمایند. بنابراین هزینه کابل کشی برای این قبیل شرکت‌ها به صفر می‌رسد و به دلیل بهره‌مندی سیستم ویپ از بستر شبکه، نیازی به سیم کشی دوباره در سازمان نمی‌باشد.

 
 • کاهش هزینه های مکالمات با سیستم ویپ :
با پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ ، تمامی ارتباطات داخل سازمانی میان کارمندان  در بستر شبکه‌های کامپیوتری انجام می‌شود و مکالمات میان مدیران و کارمندان سازمان به صورت کاملاً رایگان صورت می‌پذیرد.
 
 • ویدئو کنفرانس  : سیستم ویپ با استفاده بهینه از پهنای باند می تواند یک کنفرانس تصویری با هزینه ای پایین را در شعب مختلف سازمان فراهم نماید، امکانی که با تجهیزات غیر ویپی هزینه نسبتاً بالاتری خواهد داشت.
 
 • مدیریت کامل تماس‌های ورودی و خروجی
 • برخورداری از صف انتظار، ضبط مکالمات، ارسال و دریافت فکس ،صندوق صوتی و ارسال و دریافت فایل
 • انتقال تماس‌های سازمانی به موبایل و یا دیگر خطوط

معایب :
سیستم های ویپ که با شبکه سازمان راه اندازی می شوند به دلیلِ مدیریت شبکه ، پهنای باند ، QOS(Quality of Service)  ، ویروس ها که در شبکه تاثیر گذار می باشند و ...  ناپایدارترند.
 برچسب ها


ویپ چیست؟ ویپ سانترال ویپ تلفن گویای اینترنتی سرور ویپ گیت وی ویپ تلفن ویپ