۴۲۱۸۳۰۰۰ - ۰۲۱

FreePBX چیست و چه امکاناتی دارد ؟


FreePBX چیست ؟

FreePBX یک نرم افزار تلفنی مبتنی بر وب و متن باز می باشد که مانند رابط گرافیکی الستیکس ، برای کنترل و مدیریت مرکز تلفن استریسک مورد استفاده قرار می گیرد. باتوجه به اینکه این نرم افزار محیطی بسیار ساده دارد ، به راحتی می توان از امکانات آن استفاده نمود و نیازی به دانش برنامه نویسی خاصی ندارد . همچنین با توجه به متن باز بودن آن ، به راحتی می توان تمامی قسمت ها و قابلیت های تلفن ویپ را متناسب با سلیقه خود مجددا برنامه نویسی کرد و سیستم تلفنی را به یک سیستم کاملا شخصی سازی شده تبدیل نمود.

کارکرد سیستم تلفنی بدین صورت خواهد بود  که پس از ورود تماس به شرکت  و انتقال خطوط تلفن به گیتوی ، تماس های ورودی از گیتوی وارد شبکه داخلی شرکت شده و از آنجا به سمت سرور ویپ (سرور استریسک) که در شبکه داخلی شرکت قرار دارد، هدایت می شود و در اینجا می توان با توجه به قابلیت های مختلفی که برای آن تعریف شده ، تمامی تماس های ورودی و خروجی و حتی داخلی شرکت را مدیریت نمود.


امکانات کاربردی سیستم تلفنی FreePBX

  • اپراتور خودکار (منشی تلفنی) در FreePBX

با تنظیم FreePBX و قرار دادن پیام صوتی بر روی آن این امکان فراهم می شود تا پس از برقراری تماس ، پیام خوشآمدگویی و معرفی شرکت پخش شده و با معرفی بخشها و داخلی های مختلف شرکت ، تماس گیرندگان بتوانند عدد داخلی مورد نظرشان را وارد نمایند . سپس مرکز تلفن بصورت خودکار تماس را به داخلی مربوطه انتقال داده و در حین انتقال تماس آهنگ انتظار پخش خواهد شد که این امر جلب رضایت مشتریان را در پی خواهد داشت.


  • صف انتظار در FreePBX

هنگامی که تماس گیرنده با عدم پاسخگویی و یا مشغول بودن داخلی مورد نظر مواجه شود ، وارد صف انتظار شده و سیستم با اعلام نوبت و زمان انتظار در صف تماس ، تماس گیرنده را مطلع می سازد و با پخش آهنگ انتظار و پیامهای تبلیغاتی شرکت رضایت تماس گیرنده را جلب می نماید.


  • معرفی تعداد داخلی های نامحدود در FreePBX

این امکان را به شما می دهد تا بتوانید به راحتی اقدام به معرفی و ساخت داخلی نمایید و از این جهت محدودیتی برای شما وجود نداشته و می توانید به تعداد دلخواه داخلی با کاربری های مختلف به اپراتور های خود اضافه نمایید.


  • انتقال تماس در FreePBX

در FreePBX می توانید تماس هایی که با هر کدام از داخلی ها برقرار می شود را به شماره های دیگر منتقل نمایید. برای این منظور تنها کافیست برای هر کدام از داخلی ها یک شماره ثابت یا همراه تعریف کنید و بدین ترتیب بعد از برقراری تماس با آن داخلی ، تماس به شماره معرفی شده انتقال می یابد و شما می توانید در مکان دیگری پاسخگوی تماس باشید.


  • ضبط مکالمات در FreePBX

این امکان را فراهم می سازد تا همزمان با برقراری تماس بتوانید مکالمات را ضبط کرده و جهت رسیدگی به مکالمات و شکایات مخاطبان از آن استفاده نمایید و با گوش دادن به مکالمات ضبط شده ، رفتار و نحوه پاسخگویی کاربران مجموعه را ارزیابی نموده و کیفیت پاسخگویی به تماسها را بهبود بخشید. همچنین سیستم این امکان را دارد که همه تماس های شما را به همراه تمامی جزئیات از قبیل: شماره تماس گیرنده، تاریخ تماس، زمان تماس، مدت زمان مکالمه، شماره اپراتور پاسخگو را در خودش ذخیره کند و به شما نمایش دهد.


  • صندوق صوتی در FreePBX

تماس گیرندگان می توانند در صندوق صوتی کارمندان، مدیران و یا یک بخش از شرکت پیغام بگذارند. تعداد صندوقهای صوتی نامحدود بوده و هر داخلی و یا هر فرد می تواند صندوق صوتی داشته باشد. صندوق صوتی معمولا درصورت عدم حضور و یا عدم پاسخگویی و یا مشغولی خطوط داخلی فعال می شود و شخص تماس گیرنده می تواند برای داخلی گرفته شده ، پیغام صوتی بگذارد. پیغام گذاشته شده در مرکز تلفن ذخیره می شود و کاربر می تواند با بررسی صندوق صوتی، تمامی پیغام های قبلی را مشاهده نماید.


  • برقراری ارتباط با شعب و دفاتر مختلف در FreePBX

FreePBX این امکان را می دهد تا شما بتوانید شعب و دفاتر مختلف شرکت را به یکدیگر متصل نمایید. با توجه به اینکه سیستم تلفنی ویپ در بستر شبکه و مبتنی بر IP می باشد ، این امکان وجود دارد تا با استفاده از پروتکل SIP بتوانید تماس و صوت را بین نقاط مختلف و شعب خود جابجا نمایید. نحوه کارکرد بدین صورت است که یک مرکز تلفن واحد در دفتر مرکزی شرکت قرار می گیرد و دفاتر و شعب شرکت در بستر شبکه به یکدیگر متصل می شوند سپس بعد از برقراری تماس با هرکدام از شعب ، منوی صوتی پخش شده و هر کدام از شعب با یک عدد مربوط به خود معرفی می شوند و بعد از انتخاب شعبه مورد نظر و وارد کردن عدد مربوط به آن ، مرکز تلفن انتقال تماس به آن شعبه را انجام خواهد داد.


قابل ذکر است که در اینجا به برخی از امکانات کاربردی FreePBX در سیستم تلفنی ویپ اشاره شد که علاوه براین موارد می توان با توجه به نیاز شرکت امکانات کاربردی و دلخواه دیگری به سیستم تلفنی ویپ افزود.

برچسب ها


FreePBX چیست امکانات FreePBX FreePBX قابلیتهای FreePBX FreePBX در ویپ