۴۲۱۸۳۰۰۰ - ۰۲۱

فکس چگونه کار می کند


فکس یا دورنگار تکنولوژی است جهت انتقال اسناد از طریق خط تلفن و یا امواج رادیویی و تولید مجدد آن در مقصد. دستگاه های فکس وظیفه اسکن اسناد و انتقال آنها از طریق خط تلفن به دستگاه فکس دیگر را به عهده دارند. دستکاه های فکس بخاطر هزینه ارزان ، قابلیت اطمینان بالا ، سرعت و سهولت کار با آنها هنوز استفاده می شوند.

در حال حاضر استاندارد Group3 برای ارسال و دریافت فکس استفاده می شود که در سال 1980 طراحی و منتشر شده است. این استاندارد خود شامل استانداردهای متعددی است که آخرین آن T.38 است.

وقتی که کاغذی جهت ارسال فکس وارد دستگاه می شود ابتدا توسط اسکنر اسکن می شود. این اسکنر شامل یک خط از سنسورهای CCD است که تعداد آنها 1728 سنسور نقطه ای است. هر سنسور با توجه به شدت بازتاب نوری که بر روی کاغذ می تابد مقداری ولتاژ تولید می کند که بستگی به سفیدی و یا سیاهی نقطه موردنظر دارد. این سطوح مختلف ولتاژ به اطلاعات بیتی تبدیل شده و به رشته ای از اطلاعات دودویی تبدیل می شود.سپس این اطلاعات توسط Encoder فشرده شده و سپس توسط دستگاهی بنام مودم به امواج صدا تبدیل می شود.مودم ها می توانند اطلاعات را با سرعت حداکثر 56 کیلو بایت در ثانیه انقال دهند که در نتیجه انتقال یک صفحه تقریبا 15 ثانیه طول خواهد کشید.


ارسال کننده فکس پس از تماس شماره تلفن مقصد ابتدا عملیاتی بنام Handshake انجام می دهد در این عملیات اطلاعاتی مانند سرعت مودم ، اطلاعات ارسال کننده و دقت چاپ هر صفحه بین طرفین رد و بدل می شود.سپس اطلاعات مربوط به صفحه ارسال می شود و در آخر سیگنالی مبنی بر اینکه صفحه دیگری وجود ندارد ارسال می شود.در طرف گیرنده اطلاعات صوتی به اطلاعات دودویی تبدیل شده و دیکد می شوند سپس جهت چاپ به چاپگر ارسال می گردند.


پروتکل ارسال اطلاعات شامل 5 فاز یا مرحله می باشد که به نامهای زیر شناخته می شوند :

  • Phase A : آماده سازی تماس
  • Phase B : مشخصات و انتخاب تنظیمات تماس
  • Phase C : ارسال تصویر
  • Phase D : اطلاعات صفحات بعدی و اتمام انتقال
  • Phase E : قطع تماس
پروتکل ارسال فکس

جهت دریافت اطلاعات فنی بیشتر به بخش پروتکل فکس در ویکیپدیا مراجعه نمایید.