۴۲۱۸۳۰۰۰ - ۰۲۱

ضبط مکالمات ویپ چگونه کار می کند؟

سیستم های ضبط مکالمات در حال تبدیل شدن به بخش جدایی ناپذیر و ضروری کسب و کارها هستند. قوانین موجود موسسه های مالی را مجبور می کنند تا اطلاعات تجاری خود را قابل جستجو و پیگیری کنند. بسیاری از شرکت هایی که ارتباطی با مبحث مالی ندارند نیز برای محافظت از خود و مشتریان خود تماس های خود را ضبط می کنند. جهت ضبط مکالمات VOIP سه روش عمده وجود دارد. روش اول استفاده از خدمات VOIP است که سایر شرکت ها ارائه می دهند. روش دوم استفاده از نرم افزارهای ضبط مکالمات است که روی یک کامپیوتر نصب شده و مکالمات را ضبط می کند و روش سوم استفاده از دستگاه مخصوص ضبط مکالمات است که در مسیر خطوط VOIP قرار گرفته و تمامی اطلاعات VOIP را ذخیره می کنند.

فعال سازی ضبط مکالمات به چند روش انجام می شود. تماس ها را می توان به صورت تکی ضبط کرد. برای این کار در قبل از شروع مکالمه و یا در حین شروع مکالمه ضبط مکالمه فعال می شود. اینکار معمولا با شماره گیری کلید ستاره و یک شماره خاص انجام می گیرد. به همین طریق می توان ضبط مکالمه را متوقف نیز کرد. روش دیگر استفاده از تکنیک "نگاه به عقب (Look Back)" است. در این روش حتی اگر به صورت دستی ضبط مکالمات فعال نشده باشد و یا بعد از شروع مکالمه دستور ضبط ارسال شده باشد، باز هم تمام مکالمات ضبط می شوند. این روش در مواقعی که نمی دایند ممکن است مکالمه مهمی داشته باشید بسیار مهم است.

زمانی که مکالمات ضبط شدند، باید امکان پخش آنها وجود داشته باشد. تماس ها نیز مانند موزیک می توانند با فرمت های مختلف ضبط شده و یا به راحتی به فرمت های مختلف تبدیل شوند. البته در بیشتر سیستم های ضبط مکالمات فایل ها با فرمت wav ذخیره می شوند و در صورت لزوم به سایر فرمت ها تبدیل می شوند. باز هم مانند فایل های موزیک امکان ضمیمه کردن اطلاعات مهم به فایل ها وجود دارد و بعضی از اطلاعات به صورت خودکار ضمیمه می شوند. اطلاعاتی از قبیل شماره تماس و زمان تماس.

 

شرکت ها به دلایل مختلفی تماس های خود را ضبط می کنند. بانک ها و موسسات مالی قوانین سفت و سختی دارند و باید تمامی تراکنش ها بعلاوه تماس هایی که منجر به تراکنش می شوند را ضبط کنند. تماس های ضبط شده معمولا برای اهداف آموزشی نیز استفاده می شوند اگر شما اطلاعات مهمی از یک تماس خاص را فراموش کنید، مانند یک شماره تماس مهم، می توانید با جستجو در تماس های ذخیره شده خود آنرا پیدا کنید.

یک گیگابایت حافظه بیش از 35 ساعت تماس را می تواند در خود ذخیره کند. این عدد برای یک نفر شاید زیاد به نظر برسد، اما در صورتی که یک شرکت 35 نفر نیرو در بخش مرکز تماس (Call Center) خود داشته باشد، به ازای هر نفر یک ساعت تماس را می تواند ذخیره کند. خوشبختانه فضای ذخیره سازی امروزه بسیار ارزان است.


انواع ضبط مکالمات


1- استفاده از خدمات VOIP

در این روش سیستم های اصلی ارائه دهنده VOIP در محل شرکت ارائه دهنده خدمات مستقر است و شما از طریق شبکه وب به آن شرکت متصل می شوید. پس تجهیزات ضبط مکالمات نیز در آن شرکت قرار دارند. دستگاه ضبط مکالمات و سرورهای ضبط مکالمات همگش در محل آن شرکت قرار دارند. بعضی از شرکت های حدود یک گیگابایت فضا به صورت مجانی به مشتریان خود اختصاص می دهند. بقیه شرکت ها نیز فقط در صورت پرداخت هزینه مکالمات شما را ضبط می کنند.

2- نرم افزار ضبط مکالمات

در سیستم های مبتنی بر نرم افزار، نرم افزار ضبط مکالمات روی کامپیونر و یا سرور خودتان نصب می شود. این نرم افزارهای نه تنها می توانند تماس های شما را ضبط کنند بلکه تماس هایی که از طریق نرم افزار هایی مانند اسکایپ، گوگل تاک، گوگل هنگ اوت و غیره انجام می شوند را نیز ضبط می کنند. این نرم افزار ها هر صدایی را که از کارت صوتی کامپیوتر شما عبور می کند را ضبط می کنند.


3 - سخت افزار ضبط مکالمات

در سیستم های مبتنی بر سخت افزار، یک دستگاه که معمولا قابلیت نصب در رک (Rack Mount) را دارد در مسیر تجهیزات VOIP نصب می شود. این دستگاه از طریق کابل شبکه به دیگر تجهیزات موجود متصل می شود. کاری که این دستگاه انجام می دهد "گوش دادن به پورت" می باشد. به این معنی که به داده هایی که از یک پورت خاص در شبکه عبور می کنند دسترسی پیدا کرده و آنها را ذخیره می کند. به دلایل امنیتی در فایروال ها، تماس های VOIP فقط از طریق یک پورت انتقال داده می شوند. بنابراین دستگاه ضبط مکالمات پورت مخصوص VOIP را گوش داده و اطلاعاتی که از آن عبور می کند را ذخیره می کند. اندازه این دستگاه ها ممکن است کوچک باشد و یا آنقدر بزرگ باشد که بتواند صد ها تماس را همزمان ضبط کند. این دستگاه ها علاوه بر هارد ذخیره سازی داخلی امکان اتصال به بانک اطلاعاتی سرور را نیز دارند تا تماس های ذخیره شده به صورت آنلاین در دسترس باشند.


تنظیماتی وجود دارد که یا باید از طریق سیستمی مانند استریسک انجام شود و یا در خود نرم‌افزار. نرم‌افزار ضبط مکالمات در منبع تماس مکالمات را ضبط می‌کند، اما از لحاظ فنی دو (و یا چندین) منبع تماس وجود دارد. در یک دستگاه تلفن یا نرم‌افزار اسکایپ چندین نفر می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند و هر کدام نیز یک منبع به حساب می‌آیند. بنابراین نرم‌افزار ضبط مکالمات باید منبع تماس خود را انتخاب کند و یا کانا‌های تماس هر دو منبع را ضبط کند. بسته به تنظیمات انجام شده هر کدام از این دو کانال صوتی می‌توانند به صورت جدا ذخیره شوند. این امکان نیز وجود دارد تا به نرم‌افزار بگوییم بخش‌هایی از تماس که سکوت هستند را پاک کند. همچنین می‌توانید فرمت و کیفیت فایل نهایی را انتخاب کنید. هر چه کیفیت فایل بیشتر باشد فضای بیشتری نیز برای ذخیره سازی نیاز دارد. گاه اتفاق می‌افتد که صدای یک طرف تماس بلندتر از صدای طرف دیگر است. نرم‌افزار‌های رایگانی وجود دارند که به راحتی این مشکل را حل می‌کنند. تماس‌ها را می‌توان در یک کانال صوتی و یا کانال‌های صوتی جداگانه ذخیره کرد. (در فایل‌های صوتی استریو امکان ذخیره صدای هر طرف مکالمه در یک کانال جداگانه وجود دارد.) معمولا صدا را به صورت مونو ذخیره می‌کنند. یعنی صدای هر دو طرف یا یکدیگر میکس شده و در یک کانال صوتی ذخیره می‌شود. فایل‌های استریو دو برابر فایل‌های مونو فضا اشغال می‌کنند.


ضبط مکالمات سیپ ترانک با سیستم های سنتی استراق سمع یا دیگر روش های ضبط مکالمات متفاوت است. در VOIP اطلاعات به صورت بسته های کوچک از طریق شبکه منتقل می شوند، بنابراین نمی توان از روش های مورد استفاده در ضبط مکالمات خطوط آنالوگ استفاده کرد.
برچسب ها


ضبط مکالمات Call Recording sip trunk ضبط مکالمات ویپ ضبط مکالمات سیپ ترانک